vineri, 9 martie 2012

DOR DE TINE


                      DOR DE TINE


          Mă uit la focul din privirea ta,
          O flacără ce îmi aprinde inima,
          Mă uit la chipul tău blajin,
          Ce e un soare dulce, pe un cer senin.

          Lumina ta din suflet, colorează o viaţă,
          Şi văd cum o scânteie, dansează pe a ta faţă,
          Un zâmbet inocent şi o privire, îmi e destul,
          Ca tu să-mi luminezi destinul, momentul, şi prezentul.

          O rază de iubire e lacrima ta,
          Ce străluceşte intens, oglindind dragostea,
          Pe chipul meu curat, pe chipul tău
          Cu lacrima ta ce curge-ncet, pe obrazul meu.

          Vreau să simt pacea şi dragostea ta,
          Unite cu dorinţa, şi cu viaţa mea,
          Vreau ca tu mereu, în faţa mea să stai,
          Privirea să ţi-o mângâi, s-avem un singur trai.

          Pătruns de glasul tău domol, de vorba ta
          Simt că trăiesc un vis; cuprind o stea!
          Atins de şoapta ta, ce-mi mângâie urechea,
          Sufletul meu tresaltă, că şi-a găsit perechea.

          Iar mâna mea încet să te atingă,
          Ca nu cumva cu lacrimi, focul să ţi-l stingă
          În ochii mei, tu, străluceşti curat,
          Eşti diamantul vieţii mele, mult aşteptat.

          Să te privesc necontenit, să mă priveşti,
          Ochii tăi ca două stele, sclipesc şi vorbesc,
          Luminează, vibrează, şi mă cuceresc
          Diana mea iubită -cu tine vreau să trăiesc!



          Mă pierd cu tine-n vise, şi-n speranţă,
          Cu-n singur Dumnezeu măreţ -ce ne-a dat viaţă,
          Dintr-un vlăstar doi muguri să-nverzească,
          Dragostea şi iubirea noastră, cu El să înflorească.

          Buzele noastre tandru să se unească,
          Trupuri, curat şi sincer să se contopească,
          Glas divin de sus, duios, să ne vorbească
          Cer albastru şi viu, cu drag, să ne privească.

          Eu sunt al tău -Iubirea mea,
          Tu eşti a mea -Dragostea mea,
          Un ţel şi o dorinţă ne leagă viaţa,
          Un Domn şi o credinţă, ne luminează faţa.

          Chipul tău suav e luminat de soare,
          Dar şi acesta-i palid, pe lâng-a ta spendoare,
          Cu inimi curate şi deschise ca o floare,
          Fluturi ne-aplaudă din aripi, cu fiecare bătaie.

          Priviri, dorinţe, şoapte; atingeri şi simţiri,
          Cu dor de tine soaţo! Zâmbete şi trăiri,
          Împreună, odată spre cer, să ne luăm zborul
          Stai lângă mine Dia; iar între noi, să fie Creatorul!

          Ne-aşteaptă comori alese şi bogăţii nespuse,
          Ce sunt purtate-n suflet, şi-adânc în cer ascunse,
          Dacă ne unim crezul -vom primi ce vom dori,
          Cu orice pas, mai aproape, de veşnicie vom fi.

          Inima mea râde, eşti tot ce îmi doresc,
          Iubita mea Diana, din suflet, te iubesc!
          Acum că te-am găsit, vreau să te preţuiesc,
          Împreună să spunem spre ceruri; Un Doamne-ţi mulţumesc!

          Iubirea mea -Iubirea ta -Iubirea noastră,
          Eşti viaţa mea -Sunt viaţa ta -E viaţa noastră!
          Soare şi stele luminează peste creştetul nostru,
          Ştiind că cel de Sus e Prietenul, şi Iubitul nostru!
                                                                               3.10.2010.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu